Jak wyczyścić meble tapicerowane?
Dom Agnieszka Królak - 08-12-2020

Jak wyczyścić meble tapicerowane?

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób posiada w swoim domu krzesła tapicerowane. Jest to, bowiem modne i wygodne rozwiązanie. Czy czyszczenie tego typu krzeseł zawsze musi być problematyczne? Czy istnieją gotowe rozwiązania, dzięki którym będziemy w stanie skutecznie i bezpiecznie odświeżyć tapicerowane krzesła?

Jak skutecznie wyczyścić krzesła tapicerowane?

Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku konkretny typ materiału, z którego wykonane jest obicie. Obecnie na rynku odnajdziemy wiele specjalistycznych preparatów do czyszczenia różnego rodzaju tkanin. Warto natomiast zaznaczyć, że do czyszczenia takich materiałów jak np.: aksamit, welur czy plusz najlepiej zastosować domowe sposoby. Możemy np. wykorzystać w tym celu roztwór amoniaku. Pamiętajmy jednak, aby nie czyścić nigdy tego rodzaju tkanin „pod włos”, a po zakończeniu czyszczenia porządnie wyczesać tapicerkę najlepiej przy użyciu miękkiej szczotki. Dobrym materiałem do czyszczenia jest skóra. Do usuwania plam z tego typu krzeseł wystarczy użyć ciepłej wody z odrobina płynu do mycia naczyń. Zaś do odświeżania krzeseł z tapicerką wykonaną z naturalnych włókien takich jak chociażby bawełna, len czy wełna warto zastosować roztwór kwasu cytrynowego, który doskonale usunie plamy po winie czy kawie. W przypadku tłustych zabrudzeń sprawdzi się natomiast gliceryna.

Jak wyczyścić meble tapicerowane?

O czym jeszcze należy pamiętać podczas czyszczenia krzeseł tapicerowanych?

Bardzo ważna zasadą czyszczenia krzeseł tapicerowanych jest uprzednie wykonanie próby na niewielkim skrawku tkaniny, którą zamierzamy wyczyścić. A wszystko to po to, aby upewnić się, że dany preparat nie uszkodzi materiału, z którego wykonana została tapicerka. Pamiętajmy, również o tym, że czyszczenie mebli tapicerowanych nie powinno ograniczać się tylko i wyłącznie do odświeżania tkanin. Konstrukcja krzesła czy to drewniana, czy metalowa również wymaga czyszczenia. W tym celu można np. skorzystać z najprostszego rozwiązania, czyli czyszczenia za pomocą miękkiej ściereczki nasączonej w wodzie z delikatnym detergentem.