Żarówki LED – jak działają i co wyróżnia je na tle innych?
Dom Agnieszka Kosek - 18-06-2022

Żarówki LED – jak działają i co wyróżnia je na tle innych?

Wolframowy drucik zamknięty w szczelnej, szklanej obudowie to bez wątpienia jeden z największych wynalazków w dziejach ludzkości. Niemniej jednak, obserwując dzisiejszy postęp technologiczny musimy stwierdzić, że to już przeszłość. Aktualnie, najnowocześniejszą i najchętniej wybieraną formą oświetlenia jest dioda LED. Do jej głównych cech należą długa żywotność, mocna emisja światła przy niskim poborze prądu elektrycznego oraz niesamowita wszechstronność.

Poniżej przedstawimy pełny opis żarówek ledowych oraz innych źródeł światła, opartych na działaniu diody LED.

Zasada działania diody LED

Określenie „dioda LED” nie jest pełną nazwą tego elementu. Szerzej opisujemy te małe urządzenia jako diody elektroluminescencyjne. To właśnie w oparciu o ten proces sprzęty te są w stanie emitować światło i zapewniać jasność naszym pomieszczeniom. Czym jest więc elektroluminescencja?

Aby posiadać podstawowy obraz sytuacji, należy poznać wstępną budowę takiej diody. W dużym skrócie, składa się ona z trzech warstw, oznaczonych kolejno „p”, „p-n” i „n”. Warstwa „n” posiada dużą liczbę elektronów. Skrajna do tej warstwy powierzchnia wyposażona jest natomiast w dużą liczbę dziur. Obszar pośrodku jest określany jako aktywny. Po obu stronach diody umieszcza się metale w celu wzmożenia ruchu elektronów. Ich zadaniem jest przedostanie się na drugą powłokę, a w tym czasie generują one sporą dawkę energii. Jej nadmiar konwertowany jest w obszarze aktywnym bezpośrednio na światło, co pozwala nam obserwować działanie diody.

Żarówki LED – jak działają i co wyróżnia je na tle innych?

Czym wyróżniają się żarówki LED?

Podstawowymi cechami, odróżniającymi te źródła światła od innych, są znacznie wydłużona żywotność (sięgająca niekiedy do 50 tysięcy godzin) oraz niski pobór energii elektrycznej. Bez wątpienia, chcąc płacić mniejsze rachunki za prąd, a przy tym mieć dobrej jakości światło, każdy z nas sięga po żarówkę ledową.

To jednak nie wszystko. Źródła światła LED oferują nam świecenie na różne kolory i niekiedy zmianę ich trybu oraz barwy. Wyróżniamy podstawowe oświetlenie białe, dzielące się na ciepłe, zimne i neutralne. W przypadku urządzeń z trzema małymi diodami o barwach podstawowych (czerwona, niebieska, zielona) mamy do czynienia ze źródłami RGB. W takich przyrządach możemy najczęściej regulować barwę światła i tworzyć różnorakie kolory na skutek mieszania się trzech powyższych.

Warto zaznaczyć, że do oświetlenia LED możliwe jest przyłączenie modułu zdalnego sterowania i włączenie go do sieci wifi. Dzięki temu, użytkownik jest w stanie dowolnie zmieniać barwę i jasność światła, a także włączać i wyłączać je z poziomu telefonu.

Rodzaje żarówek i źródeł światła LED

Żarówki ledowe występują w przeróżnych kształtach. Mogą to być standardowe obudowy GLS, kulki, świecowe, ale i płaskie źródła światła, służące do mocowania na oprawach. Co więcej, warto wspomnieć, że źródła światła LED nie występują jedynie jako żarówki. Oświetlenie to możemy spotkać w formie plafonów czy bardzo popularnych ostatnimi czasy pasków LED.

Nie ma co ukrywać, że oświetlenie ledowe jest obecnie najpopularniejszym sposobem emisji światła zarówno w naszych domach, jak i budynkach użyteczności publicznej. Technologia ta na stałe zagościła w sklepach i z każdym dniem rozwija się na wielu płaszczyznach.