Jeśli posiadamy w domu stare fotele, nie zawsze jedynym wyjściem jest wyrzucenie ich na śmietnik. Stare meble możemy poddać renowacji by nabrały nowego blasku. Oczywiście, istotny jest stopień zniszczenia oraz warunki w jakich był przechowywane. Jak sprawić by wyglądały jak nowe?
Co przygotować do odnowy starego fotela ?
Na początek dobrze przygotować wszystkie potrzebne narzędzia i materiały, z których będziemy korzystać. Do wygładzenia drewna będziemy potrzebować szlifierki lub papieru ściernego. Wybierzmy także czym będziemy malować drewno. Możemy użyć bejcy lub lakieru do drewnianych powierzchni. Zaopatrzmy się w materiał na obicie fotela. Tkanina powinna być wytrzymała i odporna na ścieranie. Niezbędne przy tym będzie kupienie pianki tapicerskiej, kleju i zszywacza tapicerskiego.
Przygotowanie starego fotela do renowacji
By ułatwić nam renowację mebla, powinniśmy ostrożnie rozkręcić go na pojedyncze elementy. Użyjmy do tego wkrętarki lub śrubokrętu. Jeśli śruby i wkręty są bardzo stare lub uszkodzone, powinniśmy wymienić je na nowe.
Renowacja drewnianych elementów w starym fotelu
Pamiętajmy, aby dokładnie oczyścić drewniane elementy ze starej powłoki. Jeśli nałożymy nową farbę na starą, mogą pojawić się przebarwienia lub farba zacznie się łuszczyć i odpadać. Jeśli na meblu jest lakier, powinniśmy zetrzeć go papierem ściernym. Pozwoli to też na pozbycie się rys i drobnych uszkodzeń.
Na koniec, warto raz jeszcze przetrzeć wszystkie elementy drobnoziarnistym papierem ściernym by wygładzić drewno i przygotować do malowania.
Czym pomalować drewniane elementy?
Dobór materiału do malowania w dużej mierze zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Wybierając produkt zwracajmy uwagę, czy jest on przeznaczony do drewna i jaką barwę posiada. Możemy wybrać lakier, bejcę lub olej. Zabezpieczy to drewno przed uszkodzeniami i znacznie poprawi jego wygląd.
Tapicerowanie
Na początek zdejmijmy stare obicie fotela. Do nowego wypełnienia użyjmy gąbki tapicerskiej. Przed tapicerowaniem, zastosujmy dodatkowo pasy, które pomogą utrzymać oparcie i siedzisko. Po naciągnięciu, pasy mocujemy za pomocą zszywacza tapicerskiego. Następnie kładziemy warstwę materiału (wigofilu). Nakładamy klej do pianki tapicerskiej i umieszczamy gąbkę, wyciętą pod rozmiar fotela. By tkanina dobrze się układała, piankę otulamy watą meblową. Ostatnim etapem pracy jest przymocowanie tkaniny. W sklepach znajdziemy całą gamę barw i wzorów. Wycięty materiał mocujemy za pomocą zszywacza, pod ramami fotela. Materiał dokładnie naciągamy przy rogach, by dobrze przylegał do oparcia i siedziska.
Renowacja starego fotela, nie kosztuje nas dużo. Wystarczy poświęcić trochę czasu i cierpliwości by uzyskać zadowalający efekt. Tak przygotowany fotel, posłuży nam jeszcze przez wiele lat.