Rodzaje tkanin obiciowych – która z nich jest najtrwalsza?
Dom Agnieszka Kosek - 22-02-2021

Rodzaje tkanin obiciowych – która z nich jest najtrwalsza?

Podczas wyboru obicia sofy, narożnika czy krzeseł, największą trudność sprawia wybór tkaniny. W ofertach współczesnych sklepów jest do dyspozycji welur, szenile, flok, żakardy oraz wiele innych. Na jaki rodzaj obicia się zdecydować, aby meble zachwycały trwałością przez wiele lat?

Tkanina a dzianina to nie to samo

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak wielka różnica tkwi w technice wytwarzania materiałów obiciowych. Dzianina wytwarzana jest z jednej nitki. Przy jej produkcji wykorzystuje się technikę zbliżoną do tej, jakiej używa się przy robieniu na drutach lub szydełku. Otrzymany materiał charakteryzuje się wysoką elastycznością.

Tkanina natomiast wytwarzana jest z dwóch nitek, które łączą się za pomocą specjalnego splotu. Tego typu materiał jest nierozciągliwy, a dzięki zastosowaniu odpowiedniego podkładu stabilizującego, również odporny na zaciąganie.

Szenil                                             

Tkanina szenilowa to gruby, a zarazem miękki materiał, przypominający wyglądem sztruks. Charakteryzuje się wysoką odpornością na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, do których zalicza się rozciąganie czy ścieranie. Szenil z trudem ulega rozdarciu, dlatego uważa się go za jeden z trwalszych materiałów do obicia.

Rodzaje tkanin obiciowych – która z nich jest najtrwalsza?

Welwet, welur i aksamit

Powyższe materiały to rodzaje tkaniny o nazwie plusz. Są niezwykle miękkie i puszyste, a to za sprawą okrywy włosowej lub włókiennej, która w końcowym etapie produkcji poddawana jest strzyżeniu (dla wyrównania okrywy). Jedynie osoby o wprawnym oku są w stanie odróżnić od siebie te trzy materiały. Welwet, aksamit oraz welur różnią się techniką produkcji.

Plecionka i flok

Jest to tkanina o wyrazistym splocie, w którym nitki krzyżują się pod kątem prostym i można dostrzec je gołym okiem.

Flok natomiast to materiał, który jest przyklejany termicznie do tkaniny zasadniczej. Miękkość oraz duża gęstość to cechy charakterystyczne tego materiału. Jest przyjemny w dotyku, a dzięki obróbce termicznej bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne (np. zaciąganie pazurami domowych pupilów). Flok to tkanina polecana głównie właścicielom zwierząt.