Tekstury do dekorowania ścian w nowoczesnych wnętrzach 
Wystrój wnętrz Katarzyna Jastrzębska - 23-08-2022

Tekstury do dekorowania ścian w nowoczesnych wnętrzach 

Gładkie, białe ściany pasują do stylu skandynawskiego i minimalizmu. Kiedy chcemy, by wnętrze prezentowało się bardziej strojnie, sięgamy po kolory, desenie i tekstury do dekorowania i kształtowania przestrzeni. Staranne wykończenie ścian niesie za sobą ogromny ładunek walorów dekoracyjnych, poszerza lub skraca perspektywę, niekiedy przytłacza. Jak wybierać tekstury do mieszkania, by odegrały oscarową rolę drugoplanową i nie tłumiły innych elementów wyposażenia?

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tekstury?

Wyrafinowane wnętrza powstają dzięki umiejętnemu łączeniu kolorów i wzorów. Zbyt dużo ekspresji przeładuje salon, który jest miejscem relaksu i życia rodzinnego. Częściej chcemy zyskać na przestrzeni niż ją ograniczać. Umiejętne skomponowanie aranżacji definiuje wnętrze ciepłe i przytulne, a jednocześnie da odetchnąć, dzięki odczuciu przestronności. Zależnie od wyrazistości wzoru fototapety tekstury tworzyć będą głębię – mniej lub bardziej zauważalną. Zwróćmy więc uwagę na kontrasty i zauważalność deseni. To właśnie one dodadzą przestrzeni więcej atrakcyjności i wniosą ciepłą atmosferę, ewentualnie chłodną – w zależności od zamiaru projektanta.

Tekstury do dekorowania ścian w nowoczesnych wnętrzach 

Wielkość wzoru ma znaczenie dla kształtowania przestrzeni

Drobny deseń czy tekstura spowodują, że płaszczyzny wydają się mniejsze. Wielkość wzoru warto dopasować do kubatury pokoju i nie przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę. Nadmiar drobnych deseni może wprowadzić efekt zagraconego wnętrza, czy wręcz upstrzonego jak wielkanocna pisanka. Drobny wzór i deseń skurczy nieco ścianę, co bywa efektem pożądanym, ale niech nas nie zaskoczy, gdy pragnęliśmy przestrzeń poszerzyć.

Więcej oddechu uzyskamy dzięki wszystkiemu, co gładkie i lśniące, wliczając w to lustra, tafle szkła (np. blaty stolików, drzwi witrynki, obrazy w ramach za szklaną przesłoną, czy odsłonięte okna). Fototapety tekstury z połyskiem i lekko zarysowanym wzorkiem (strukturą), odbiera się jako chłodniejsze i bardziej wyrafinowane w swej zdobniczej roli nie na pierwszym planie. Kolorystyka zbliżona do szarości, odcieni popielatych i beżowych z odrobiną blasku, rozświetli wnętrze eleganckim, rozproszonym światłem.

 

Fototapety tekstury z lekko zarysowanym wzorem

W sklepie internetowym ObrazyFoto.eu znajdziemy dekoracyjne fototapety tekstury we wzory strukturalne, interesujące w odbiorze i harmonizujące z nowoczesnym wnętrzem. Przeważa stylistyka minimalistyczna, niemal gładka powierzchnia i jednolity kolor, a jednak wyraźnie dostrzega się zdobniczy walor wykończenia. Producent zaopatruje wymagających klientów indywidualnych oraz współpracuje z projektantami wnętrz. Utrzymanie wysokiej jakości w każdym centymetrze kwadratowym wydruku jest tutaj standardem. Te fototapety dopasowuje się na wymiar, odpada więc kwestia zgrania wzoru w łączeniu brytów. Każdy element, dosłownie wszystko jest zaplanowane już przed drukowaniem i zapięte na ostatni guzik. Dostajemy gotowy wyrób indywidualnie opracowany do danej przestrzeni. Warto zapamiętać ten adres podczas wykończenia mieszkania pod klucz, remontu lub zmiany wystroju wnętrza.