Dlaczego warto dawać drugie życie meblom?
Dom Renata Kazimierska - 26-02-2021

Dlaczego warto dawać drugie życie meblom?

Wszelkie zmiany w życiu człowieka mają na niego koniec końców pozytywny wpływ. Jeśli podejmujemy się zmian w naszym mieszkaniu, od razu nabieramy nowej energii. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, ponieważ dokonywanie co kilka lat wymiany mebli sporo nadwyręży konto bankowe, a dodatkowo nie jest to korzystne dla środowiska. Meble drewniane po latach użytkowania tracą swój blask z powodu licznych zadrapań czy innych zniszczeń. Obecnie bardzo modne jest odnawianie starych mebli, przywracając im dawny urok. Warto poświęcać czas na tego typu aktywność?

Czy warto odnawiać stare meble?

Na początku należy rozpocząć od tego, że odnawianie mebli jest ekologiczne. Mebel, któremu nada się drugie życie posłuży z pewnością jeszcze wiele lat i będzie idealną pamiątką po swych przodkach. Trendy w wystroju wnętrz cały czas podlegają zmianom i wiele mebli kiedyś popularnych wraca znów do polskich domów i mieszkań. Czasami wystarczy wymienić tkaninę na krześle czy fotelu, a mebel stanie się jak nowy i zupełnie inny niż dotychczas. Warto pamiętać o tym, że klasyka zawsze się obroni. Delikatne zmiany np. wymiana uchwytów potrafią zmienić stare meble i stają się one jakby pochodziły z półek sklepów meblowych. Dodatkowo odnawianie starych mebli jest dużo tańsze w porównaniu do tych nowych, wykonanych z prawdziwego drewna.

Dlaczego warto dawać drugie życie meblom?

Renowacja a realne koszty

Koszt renowacji uwarunkowany jest zużyciem mebla i jego zniszczeniami. Długie eksploatowanie danego mebla powodują, że trzeba się czasem przygotować na oddanie mebla do specjalisty, gdyż nie zawsze jesteśmy samodzielnie ze wszystkim sobie poradzić. Wynika to z braku odpowiednich środków do czyszczenia czy sprzętów do obróbki. Koszt renowacji uzależniony jest od zakresu prac oraz czasu ich trwania. Bywa, że może trwać nawet od kilku tygodni do kilku miesięcy. Na czas tych prac ma również wielkość mebli. Trzeba się przygotować na to, że nie każdy mebel nadaje się do renowacji, gdyż jest już tak stary, że nie opłaca się go odrestaurować. Jeśli nie mamy pewności co do oceny kondycji przedmiotu można posiłkować się opinią fachowca, który realnie określi szanse na odnowienie.