Jak wybrać klamkę do drzwi wewnętrznych?
Wystrój wnętrz Renata Horwat - 01-04-2021

Jak wybrać klamkę do drzwi wewnętrznych?

Na pierwszy rzut oka zakup klamki wydaje się prosty. Wchodzisz do sklepu stacjonarnego lub online, wybierasz uchwyt, który Ci się podoba i płacisz. Niestety, nie zawsze zakupiony model sprawdzi się w codziennym użytkowaniu, dlatego sprawdź, na co warto zwrócić uwagę!

Wykończenie

Uchwyty dostępne są w różnych wykończeniach, od błyszczącego chromu przez matowy nikiel po energetyzującą miedź i elegancką czerń. Zastanów się, czy dane wykończenie pozwoli Ci uzyskać efekt, o jakim marzysz. Na przykład matowa, czarna klamka pasuje doskonale do nowoczesnego wnętrza, z drugiej strony, jeśli marzysz o wyrafinowanym, eleganckim wystroju, zdecyduj się na stal nierdzewną lub brąz. Zastanów się, czy wykończenie uchwytu pasuje do innych metali występujących w danym pomieszczeniu, takich jak rama łóżka lub oprawa oświetleniowa. 

Design

Design klamki wpływa nie tylko na estetykę, lecz także funkcjonalność. Producenci proponują uchwyty w różnych kształtach, od tradycyjnych modeli po industrialne, kryształowe, w kształcie litery T lub D. Wybierając klamkę, zwróć uwagę nie tylko na styl, lecz także wygodę. Pamiętaj, że w przypadku niektórych pomieszczeń będziesz z niej korzystał wielokrotnie w ciągu dnia. 

Jeśli chodzi o estetykę, weź pod uwagę rozmiar, styl i kolor klamki. Zastanów się, czy współgra z wystrojem wnętrza. Chcesz, aby uchwyt przyciągał wzrok i kontrastował z innymi elementami aranżacji? A może wolisz, by klamka elegancko komponowała się z wystrojem wnętrza? Upewnij się, że wybrany uchwyt współgra z Twoim stylem życia i gustem.

 Jak wybrać klamkę do drzwi wewnętrznych? 

Czarne klamki: najważniejsze zalety i wady

Czerń pasuje praktycznie do wszystkiego, bez względu na kolorystykę i styl wystroju. Fantastycznie współgra z bielą, błękitem, naturalnym drewnem, kamieniem, marmurem i neutralnymi kolorami. Matowe, czarne klamki doskonale prezentują się w nowoczesnych i industrialnych wnętrzach. Co ważne, potrafią w mgnieniu oka nadać nudnemu pomieszczeniu odważny i wyrafinowany charakter. Ponadto na czarnych uchwytach nie widać tak odcisków palców, jak na chromowanych okuciach.

Z drugiej strony, jeśli nie zadbasz o klamkę, z  czasem czarny kolor wyblaknie,  niezależnie od tego, czy wybrałeś model galwanizowany, utleniony, czy malowany proszkowo. Pamiętaj, aby regularnie przecierać uchwyty wilgotną, czystą szmatką. Pod żadnym pozorem nie używaj chemikaliów ani środków czyszczących na bazie wosku, w przeciwnym razie możesz uszkodzić klamki. Wystarczy czysta, miękka szmatka, woda i łagodne mydło. Pamiętaj, by na koniec osuszyć uchwyty, aby nie pojawiły się na nich plamy.

 Jak wybrać klamkę do drzwi wewnętrznych? 

Grafitowy nikiel: nowa czerń?

Wspomniane wykończenie cieszy się coraz większą popularnością, niekiedy nazywany jest nową czernią. Grafitowy nikiel łączy zalety szczotkowanego niklu i matowej czerni. Szary metalik jest elegancki, wszechstronny i ponadczasowy, jednocześnie idealnie współgra z drewnem. Uosabia nowoczesny strój industrialny, który cenią zarówno projektanci, jak i architekci oraz właściciele domów. Wspaniale podkreśli wyrazisty, dynamiczny i oryginalny charakter wnętrza.