Jak należy pielęgnować pelargonie?
Ogród Agnieszka Królak - 25-02-2021

Jak należy pielęgnować pelargonie?

Pelargonie to rośliny, które są dość proste w pielęgnacji. Ponadto warto dodać, że prezentują się one naprawdę bardzo ładnie, dlatego też wiele osób (nawet tych, które dopiero rozpoczynają swoja przygodę z ogrodnictwem) chętnie decyduje się na ich zakup. Jak zatem powinno się dbać o pelargonie?

Pielęgnacja pelargonii – podstawowe zasady.

Pelargonie to rośliny, które pochodzą z Południowej Afryki. W Polsce kwiaty te kwitną od maja do października. Pięknie prezentują się wówczas w ogrodzie, na balkonach czy też na tarasie. Należy jednak pamiętać o tym, że na zimę rośliny te należy umieścić w pomieszczeniu, w którym będą mogły bezpiecznie pozostać aż do nadejścia wiosny. W ogrodzie dla pelargonii należy wybrać takie miejsce, które będzie dość dobrze nasłonecznione. Warto, bowiem zaznaczyć, że roślina ta lubi ciepło. Pamiętajmy również o tym, że kwiatom tym należy zapewnić odpowiednią przestrzeń, dzięki temu będą mogły one prawidłowo się rozwijać i pięknie kwitnąć. Przy sadzeniu pomiędzy jedną a drugą pelargonią należy zachować odległość, co najmniej 20 cm. W pielęgnacji pelargonii niezwykle istotne jest także jej właściwe podlewanie. Pelargonie należy podlewać codziennie, a podczas upalnych dni trzeba robić to nawet 2 razy dziennie.

Jak należy pielęgnować pelargonie?

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nie powinniśmy zapominać także o intensywnym nawożeniu tych kwiatów. Potrzebują one, bowiem dużej ilości składników odżywczych. Musimy mieć również na uwadze to, że kwiaty te sadzi się we wstępnie nawiezionym podłożu. W przypadku pielęgnacji pelargonii istotną czynnością jest także usuwanie tych części roślin, które już zwiędły. Dzięki temu pąki kwiatów będą w stanie formować się w prawidłowy sposób. Nie jest to trudne zadanie wystarczy, że delikatnie wykręcimy łodygę zwiędłego kwiatu. Warto również zaznaczyć, że istnieją też tak zwane odmiany „samoczyszczące”, przy których nie musimy przeprowadzać takich zabiegów pielęgnacyjnych, są to np. Decora i Ville. O usuwaniu zwiędłych części roślin musimy natomiast szczególnie zadbać przy takich odmianach, które mają kwiaty pełne i półpełne.