Jak urządzić salon?
Wystrój wnętrz Klaudia Zięba - 27-03-2021

Jak urządzić salon?

Najważniejszą zasadą w projektowaniu i urządzaniu wnętrz jest to, by dana przestrzeń była zgodna z oczekiwaniami klienta, by czuł się w danym miejscu jak w swoim domu. Zastanawiając się na aranżacją salonu należy wyjść od poznania własnych preferencji. Następnie wybrać nurt w jakim w go widzimy. Warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek, by cieszyć się pięknym i funkcjonalnym pokojem dziennym, w którym spędza się większość czasu w ciągu dnia. Oto kilka z nich.

Salon skrojony pod własną miarę

Salon stawi centrum całego domu. Należy więc przy jego zaaranżowaniu brać pod uwagę własne marzenia, wyobrażenia oraz funkcje jakie ma spełniać. Nie można pominąć istotnych kwestii takich jak metraż i kształt wnętrza. Jeśli mieszka się z większą ilością osób najlepiej zapytać o wyobrażenia salonu każdego z domowników. Jeśli salon ma spełniać głównie funkcję wypoczynkową powinien być wyposażony w dużą, wygodną sofę z narożnikiem i stolikiem kawowym naprzeciw, której znajdować się będzie ściana z telewizją czy rzutnikiem. W przypadku osób, dla których pomieszczenie to służy za reprezentacyjną przestrzeń, w której przyjmowani są bliscy i znajomi najlepiej wybrać projekt salonu z jadalnią, w której znajdować się będzie duży stół z krzesłami. Gdy salon ma być pomieszczeniem do poczytania książki trzeba wygospodarować miejsce na salonową biblioteczkę z wygodnym fotelem i właściwym oświetleniem.

Jak urządzić salon?

Styl aranżacji salonu

Decydując się na remont bądź urządzenie salonu trzeba pamiętać o ulubionej kolorystyce, wzorach i materiałach. Często to one dyktują jaki styl aranżacji salonu chcemy wybrać. Do najbardziej popularnych zalicza się styl skandynawski, tradycyjny, minimalistyczny, industrialny oraz eklektyczny.

Cenne wskazówki aranżacyjne

W aranżowaniu salonu należy pamiętać o zachowaniu umiaru. Ponadto ma on odpowiadać na własne potrzeby i posiadać indywidualne dodatki. Ogromną rolę w salonie odgrywa oświetlenie, więc trzeba przykuć do niego odpowiednią wagę. Salon to miejsce na idealny obraz. Przed spotkaniem z projektantem warto narysować sobie plan salonu i zaplanować budżet, jaki chcemy przeznaczyć na aranżację salonu.