Krzesła materiałowe do jadalni
Wystrój wnętrz Renata Horwat - 01-12-2020

Krzesła materiałowe do jadalni

Stół w jadalni stanowi centrum spotkań rodzinnych jak i towarzyskich we wszystkich domostwach. To miejsce, w którym celebrowane są świąteczne obiady, przyjęcia czy okolicznościowe kolacje. To przestrzeń, która umożliwia bliskim spędzenie wspólnych chwil. Jeszcze kilka lat temu stoły do jadalni wraz z krzesłami sprzedawane były w formie jednego zestawu. Współcześnie zazwyczaj te zakupy są dokonywane oddzielnie, co pozwala na kreowanie różnych ciekawych kombinacji aranżacyjnych. Zakup mebli do jadalni nie jest zadaniem łatwym, warto więc podjeść do tego z rozwagą.

Rozmiar krzeseł

Przy kupowaniu krzeseł do jadalni należy zwrócić uwagę na to czy wybrany przez nas model będzie swobodnie mieścił się wokół stołu. Przed ostatecznym zakupem konieczne jest dokonanie pomiarów ich wysokości i szerokości. Ogólna zasada mówi, że krzesło po obu stronach wymaga około 15 cm odstępu, tak, by każdy mógł się swobodnie przemieszczać. Zbyt mała przestrzeń między nimi powoduje, że goście będą się czuć niekomfortowo i mogą się stykać łokciami. To na co jeszcze warto zwrócić uwagę to odległość krzesła od ściany. Powinna być tak dostosowana, by można ją bez problemów odsuwać od stołu. Oprócz rozmiaru znaczenie odrywa również estetyka krzeseł. Krzesła mogą być wykonane z syntetycznych mieszanek, wełny, skóry, bawełny, aksamitu, drewna, rotangu, metalu czy plastiku.

Kolejnym aspektem jest kształt stołu. Kwadratowe bądź okrągłe stoły są w stanie pomieścić maksymalnie 8 osób. Owalne lub prostokątne stoły potrafią zgromadzić od 6 do 10, a nawet 12 osób. Posiadają zwykle funkcję rozkładania.

Krzesła materiałowe do jadalni

Sposób dokonywania pomiaru krzeseł

Mierząc krzesło najlepiej zrobić to w jego najszerszym miejscu. Warto wiedzieć, że krzesła, które mają mniej niż 42 cm szerokości będą niekomfortowe w momencie dłuższego siedzenia na nich. Podstawową wysokością stołów jest 75 cm wysokości. Najczęściej spotykane krzesła w jadalniach mają 45 cm wysokości oraz 55 cm szerokości. Między siedzeniem krzesła, a szczytem stołu należy pozostawić około 30 cm. Między ścianami czy innymi meblami, a krzesłami powinno być co najmniej 95 cm odległości. Decydując się na krzesła z podłokietnikami trzeba pamiętać o zagospodarowaniu dla nich dodatkowej przestrzeni.