Jakie prace czekają nas wiosną w ogrodzie?
Ogród Renata Horwat - 18-01-2021

Jakie prace czekają nas wiosną w ogrodzie?

Mimo, iż zima w pełni to warto przypomnieć sobie jakie prace ogrodowe czekają nas wiosną. Gdy nadejdą cieplejsze dni to wraz z nimi zaczynają się wiosenne porządki w ogrodzie. Jakie zatem prace czekają nas wiosną?

Porządków czas

Mówi się, że wiosna to czas kiedy wykonuje się najwięcej prac w ogrodzie. To właśnie wtedy wysiewa się nasiona, przycina pędy, sadzi się i nawozi rośliny. To najlepsza pora na to, by później cieszyć się pięknymi kolorami w ogrodzie. Co zatem robić? Należy podjąć się porządkowania ogrodu po sezonie zimowym. Warto jednak zwracać uwagę na prognozy pogody, ponieważ zbyt wczesne działania w okresie przymrozków mogą przyczynić się do większych szkód niż pożytku.

Warto zgrabić wszystkie zaschnięte liście, które pozostały jeszcze z ubiegłej jesieni, oczyścić łodygi bylin, by móc dać szansę na rozwój dla młodych pędów. Ziemię trzeba głęboko przekopać, tak by usunąć wszystkie znajdujące się w niej chwasty. Następnie trzeba podlać i spulchnić wierzchnią warstwę podłoża wokół krzewów i  drzew.

Jakie prace czekają nas wiosną w ogrodzie?

Pozbądź się zimowych okryć

Wiosna to idealny moment na zdjęcie wszelkich okryć, które jesienią zrobiliśmy wokół krzewów i bylin. Najlepszy czas to zaraz po ustaniu przymrozków, po kilku dniach z plusową temperaturą. Najczęściej przypada to na koniec lutego bądź połowę marca. W tym okresie nie warto usuwać usypanych kopczyków ziemi lub kory u nasady pędów, gdyż przymrozki mogą jeszcze powrócić. Istotne jest posiadanie w pobliżu wszelkich zimowych okryć, które można w razie potrzeby jeszcze raz założyć.

Przytnij drzewka i krzewy

Nie można zapomnieć również o cięciu prześwietlającym drzewka owocowe. Polega to na wycięciu kilku pędów tak, by umożliwić lepsze dojście światła  i powietrza do środka korony. Dokonuje się skrócenia czy też usunięcia zbyt zagęszczonych pędów jabłoni, grusz czy też śliw. Jeśli na drzewach znajdują się zaschnięte owoce to je także warto wyeliminować. Można przyciąć również krzewy ozdobne, których kwitnienie przypada na ten rok. Przykładem są np. budleje.