Uprawa i pielęgnacja róż ogrodowych
Ogród Agnieszka Królak - 14-01-2021

Uprawa i pielęgnacja róż ogrodowych

Róże są najczęściej spotykanymi kwiatami ogrodowymi. To właśnie one są wybierane jako główna dekoracja kwiatowa niejednego ogrodu. Często są nazywane „królowymi ogrodów”. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób je uprawiać i pielęgnować, by cieszyć się doskonałym widokiem w ogrodzie. Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących uprawy i pielęgnacji róż.

Wymagania i warunki najlepsze dla róż

Róże zdecydowanie najlepiej kwitną w słonecznym miejscu, które jednocześnie jest osłonięte, ponieważ nie lubią one wiatrów. Będą rosnąć dobrze w zasadzie we wszystkich typach ziemi ogrodowej. Jej jedyny warunek to odpowiednie użyźnienie. Zalecane pH powinno mieścić się między 5,5, a 6,5, co jest odpowiednie lekko kwaśnym glebom. Zbyt wysokie pH jest niekorzystne dla róż pomarszczonych i jej różnych podrodzajów. Róże z pewnością nie będą rosły na glebach podmokłych, gdzie występuje stale wysoki poziom wody gruntowej.

Jeśli chodzi o wymagania temperaturowe to roże są ciepłolubne, co skutkuje tym, że to właśnie wraz z nadejściem lata rozkwita. Przetrwanie pory zimowej zależy od cech wrodzonych oraz stanowiska. Przebywanie na powierzchni wolnej od wiatrów przy zachowaniu odpowiednich warunków przechowywania róż zimą powinno skutkować ponownym rozkwitem na wiosnę.

Uprawa i pielęgnacja róż ogrodowych

Sadzenie róż

Sukces uprawy róży w głównej mierze zależy od miejsca, w którym planujemy ją posadzić. Warto pamiętać, że każda róża ma odrębne wymagania, dlatego przed posadzeniem należy je dokładnie przeanalizować. Osoby, które są niepewne własnych umiejętności skorzystać mogą z oferty usług świadczących przez profesjonalne firmy ogrodnicze czy architektów krajobrazu. Samodzielne sadzenie powinno odbyć się po uprzednim sprawdzeniu informacji na temat konkretnego gatunku, zasięgnięciu porady w sklepie ogrodniczym oraz po przeczytaniu etykiety.

Sadzenie róż sprzedawanych w pojemnikach można sadzić nawet przez cały sezon, pomijając oczywiście okres, gdy ziemia jest zamarznięta. Wynika to z tego, że tego typu róże mają bardzo dobrze uformowany system korzeniowy i świetnie się przyjmują. Zaleca się dokonywać sadzenia róż jesienią, z tego względu, że zdążą się właściwie przyjąć przed nadejściem zimy i uchronią się przed przesuszeniem w porze wiosennej i letniej. Posiadanie róż z „gołym korzeniem” sprawia, że sadzenie jej odbyć się może tylko i wyłącznie na jesień, ponieważ mogą być sadzone jedynie w stanie bezlistnym.

Pielęgnacja

Róże muszą być systematycznie podlewane. Jeśli zamieszkujemy gleby bardzo suche to dobrym rozwiązaniem będzie instalacja nawadniania kropelkowego. Podlewając ręcznie należy je podlewać rzadko, ale dość obficie, nawet do 20 litrów na m2.

Nawożenie róż powinno odbywać się każdej wiosny, a najlepiej w kwietniu. W pierwszym roku przed sadzeniem i po sadzeniu nie wolno stosować żadnych nawozów mineralnych. Przy pierwszym nawożeniu należy zastosować połowę zalecanej dawki. Dopiero w kolejnych latach należy zaaplikować dawkę podaną na opakowaniu. Trzeba pamiętać, że nawożenie wieloskładnikowe powinno zakończyć się przed końcem czerwca.

Artykuł powstał przy współpracy z Rozeogrodowe.pl.