Malowanie mebli krok po kroku
Dom Agnieszka Kosek - 08-03-2021

Malowanie mebli krok po kroku

Jak zmienić wygląd mebli bez konieczności ich wymiany? Wystarczy je przemalować. Dzięki temu prostemu zabiegowi meble i pomieszczenie w którym się znajdują zyskają zupełnie nowe oblicze. Aby malowanie mebli poszło tak, jak należy warto trzymać się kilku prostych zasad. Oto one!

Malowanie mebli - co i jak

Malowanie mebli krok po kroku

1. Rozkręć i zabezpiecz meble

Aby uniknąć brzydkich kleksów przygotuj meble do malowania. Zacznij od od rozkręcenia wszystkich ruchomych elementów. Przede wszystkim wykręć uchwyty i drzwiczki - pozwoli Ci to na precyzyjne pomalowanie całej powierzchni. Co z elementami których nie możesz wykręcić? Warto je zabezpieczyć taśmą i folią, którą łatwo usuniesz po zakończeniu malowania.

2. Przygotuj powierzchnię mebli do malowania

Wszystko rozkręcone, farba przygotowana, czy to oznacza, że już można przystąpić do malowania? Jeszcze nie. Aby efekt malowania był  długotrwały, przed malowaniem wszystkie powierzchnie muszą zostać dokładnie umyte. Pokrywa je tłusta warstwa? Sprawdzić się tutaj może płyn do naczyń, zwykły ocet, a w trudnych przypadkach (np. usuwanie śladów po naklejkach)benzyna ekstrakcyjna.

Jeżeli meble do pomalowania pokrywa okleina, należy sprawdzić w jakim jest stanie. Jeżeli jest kompletna, można położyć farbę bezpośrednio na nią. Jeżeli jest spękana i wybrakowana, trzeba będzie ją w całości usunąć.

Z kolei, gdy chcesz pomalować drewniane meble warto najpierw zeszlifować powierzchnię, a następnie wygładzić ją za pomocą papieru ściernego. 

3. Zasady malowania

Powierzchnie przygotowane? Detale i trudno dostępne miejsca pomaluj pędzelkiem, a do większych powierzchni użyj wałka. Nie nakładaj zbyt grubej warstwy farby, bo może to zaowocować powstaniem nieestetycznych zacieków. Zanim zaczniesz nakładać kolejną warstwę farby, poczekaj aż całkowicie wyschnie ta poprzednia - pośpiech to zły doradca, tak w życiu jak i w malowaniu. 

4. Zabezpiecz mebel lakierem

Uzyskałeś oczekiwany efekt? Gratulacje. Aby był on długotrwały, a sam mebel bardziej odporny na zadrapania czy zabrudzenia, na koniec warto pokryć mebla warstwą lakieru, który utrwali efekt.