Jaką wiertarkę wybrać do celów prywatnych?
Narzędzia i sprzęty Renata Nawałka - 11-04-2022

Jaką wiertarkę wybrać do celów prywatnych?

Podstawowym wyposażeniem w każdym garażu jest właśnie wiertarka. Niejednokrotnie zdarzy się nam wywiercić w domu dziurę chociażby w celu powieszenia jakiegoś obiektu czy przeciągnięcia przewodu do innego pomieszczenia. 

Rynek wiertarek jest spory, a głównym czynnikiem w kontekście wyboru jest cena. Oczywiście, zastanawiać się możemy także nad typem, jednak ilość funkcji także zależna jest z reguły od kosztów. 

Wiertarka czy wiertarko-wkrętarka? - trudny wybór 

Pomimo wykonywania podobnych funkcji, obydwa urządzenia bardzo mocno się od siebie różnią. Z jednej strony mamy możliwość zamontowania zarówno wiertła jak i bitu wkręcającego. Odbija się to natomiast na mocy oraz charakterze działania. Same wiertarki posiadają z reguły większą moc, są cięższe oraz ograniczone pod względem mobilności. Niemniej jednak, wiertarko-wkrętarki w niektórych przypadkach mogą okazać się zdecydowanie za słabe. Są one natomiast łatwiejsze w transporcie oraz częściej występują w formie akumulatorowej.  

Jaką wiertarkę wybrać do celów prywatnych? 

Jaka moc wiertarki będzie najlepsza? 

Dla domowego użytku nie ma potrzeby kupna sprzętu o nadmiernie dużej mocy. Oczywiście, taki zabieg w niczym nie zaszkodzi, jednak trzeba mieć na uwadze znacznie wyższą cenę. Nie ma co ukrywać, że standardowa wiertarka nie wystarczy do takich prac, jak np. wiercenie w betonowej płycie, ale dla ściany z pustaka nie powinno być żadnego problemu. 

Powszechne wiertarki do domowego użytku posiadają moce rzędu 500-600W. Dla porównania, wiertarki używane w bardziej zaawansowanych pracach działają na 1kW wzwyż.  

Istotne funkcje i parametry wiertarki 

Aktualnie, producenci poświęcają sporo uwagi wiertarkom z opcją udaru. Dzięki tej funkcji, możliwe jest wiercenie w bardziej solidnych materiałach. Oczywiście, udar da się zawsze wyłączyć, co ma na celu wywiercenie precyzyjnego otworu chociażby w drewnie.  

Drugą, istotną sprawą jest zasilanie. Bardzo modne stały się ostatnimi czasy wiertarki akumulatorowe. Jest to dobre rozwiązanie, ale tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy nie zależy nam na dużej mocy. Do bardziej zaawansowanych prac, wciąż zaleca się urządzenia elektryczne.