Izolacja pionowa fundamentów - co i jak?
Dom Renata Kazimierska - 29-03-2021

Izolacja pionowa fundamentów - co i jak?

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że budowa domu to bardzo odpowiedzialne przedsięwzięcie. Konstrukcja powinna być przemyślana, nie warto oszczędzać na materiałach, a budowniczy powinni dysponować odpowiednią wiedzą.  Etap fundamentów jest kluczowy - wszak to na nich opierać się będzie cały dom. Nawet najstaranniej wylane fundamenty nie będą długotrwałe, jeżeli pominięta zostanie hydroizolacja, w tym izolacja pionowa fundamentów. Dlaczego jest ona tak istotna?

Izolacja pionowa fundamentów - co to znaczy?

Zadaniem hydroizolacji jest zabezpieczenie całego budynku przed szkodliwym działaniem wilgoci.. Pominięcie hydroizolacji będzie skutkować szybkim niszczeniem się ścian(pękanie etc.), możliwością rozwoju grzybów. Co więcej może doprowadzić nawet do katastrofy budowlanej. Jest to temat do którego warto podejść ambitnie, aby dom służył nam na długie lata. 

Aby hydroizolacja została wykonana prawidłowo muszą wystąpić trzy czynniki. Po pierwsze,  projekt wykonawczy powinien uwzględniać izolację. Po drugie, należy dobrać odpowiednie materiały izolacyjne(ich dobór zależy od typu gruntu). Last but not least, należy zadbać o prawidłowe wykonanie izolacji. Zadanie to warto powierzyć doświadczonym fachowcom. 

Izolacja pionowa fundamentów - co i jak?

Typy materiałów hydroizolacyjnych

W takim razie w jakie materiały warto zainwestować izolacja spełniała swoją funkcję jak należy? Bardzo dobrze wyposażony w produkty z tej dziedziny jest sklep internetowy SUEZ. Można tam znaleźć bogaty wybór izolacji bitumicznych grubowarstwowych jak również taśmy i preparaty uszczelniające oraz inne akcesoria potrzebne na tym etapie. 

Można wyróżnić izolację lekką, średnią i ciężką. Czym charakteryzuje się każdy z rodzajów?

Lekka izolacja przeciwwilgociowa zabezpiecza budynek przed wodą opadową oraz wilgocią z gruntu. Ma ona zastosowanie, gdy poziom wód gruntowych jest poniżej poziomu posad budynku, lub gdy budynek stoi na bardzo przepuszczalnym gruncie. Do tego typu izolacji najczęściej stosuje się masy bitumiczne, ponieważ są elastyczne i bardzo łatwe do aplikacji.  Co więcej znakomicie wypełniają one wszelkie nierówności dzięki czemu masa dociera do wszystkich zakamarków.  

Zadaniem średniej izolacji jest ochrona konstrukcji przed wodą opadową przesączającą się w kierunku fundamentów. Stosuje się ją, gdy budynek umiejscowiony jest na mało przepuszczalnym gruncie.  Najczęściej wykonuje się ją z papy na lepiku i folii fundamentowej.

Z kolei ciężka izolacja pionowa fundamentów zabezpiecza budynek przed napierającą wodą gruntową. Ten typ hydroizolacji musi więc charakteryzować się ogromną trwałością i wytrzymałością. 

Czy istnieje jakiś wyjątek, kiedy można zrezygnować z pionowej hydroizolacji? Owszem. Można ją pominąć w przypadku gdy do budowy fundamentów użyto wodoodpornego betonu. 

Wykonanie izolacji nie wydaje się skomplikowane, jest to jednak wymagające zadanie. Niedociągnięcia na tym etapie mogą dać o sobie znać już po niedługim czasie, a poprawki zazwyczaj są dosyć czasochłonne i kosztowne. Warto zlecić prawidłowe wykonanie fachowcom, którzy dobiorą optymalne materiały.