Budowa dachu – co trzeba zakupić?
Dom Renata Kazimierska - 02-09-2021

Budowa dachu – co trzeba zakupić?

Dach to jeden z najistotniejszych elementów każdej budowli. To właśnie jego występowanie odpowiada za funkcje szczelności naszego domu, co w dużej mierze wpływa na brak nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach. Ponadto, dach nadaje budynkowi zupełnie nowego kształtu, co zdecydowanie wpływa na jego estetykę i ogólne postrzeganie.

Warto jednak pamiętać, że dach to nie tylko pokrycie dachowe, ale również cała jego konstrukcja. Zanim więc zdecydujemy się na rozpoczęcie budowy, potrzebna jest już decyzja na temat zmian w projekcie i innych informacji dotyczących całokształtu budynku. Nie możemy żadnej ze spraw odłożyć na później i robić wszystkiego na bieżąco, gdyż na pewnym etapie kierownik budowy nie zaakceptuje rezultatu i nie pozwoli na kontynuację.

Konstrukcja dachu – co potrzebne?

Konstrukcje dachu w domach jednorodzinnych z reguły wykonuje się z drewna. Całokształt nazywa się inaczej więźbą dachową i oznacza nic innego, jak kilka ton drewnianych belek, które złączone ze sobą w odpowiedni sposób zapewnią jak największą wytrzymałość i będą w stanie utrzymać jeszcze kilka ton pokrycia dachowego.

Drzewa, które przeznacza się na tworzenie więźb to z reguły jodły. W każdym projekcie domu będziemy mogli znaleźć dokładne wymiary belek i ich wyliczone ilości. Co więcej, każda część posiada swoją nazwę. Przykładowo, do stworzenia najprostszej konstrukcji dachu będziemy potrzebować murłat, płatew, krokwi, słupów i kleszczy. To jednak nie wszystko. Po stworzeniu konstrukcji należy zabezpieczyć całość membraną dachową. Jest to coś na kształt rozwijanej folii, jednak stworzone jest z bitumu i zdecydowanie nie przepuszcza wody. Dokładne zszycie membrany powinno zapewnić już wysoki stopień szczelności. Membranę mocujemy za pomocą łat drewnianych, a następnie prostopadle do nich układamy kontrłaty.

Budowa dachu – co trzeba zakupić?

Pokrycie dachowe – na jakiej podstawie wybrać?

W zasadzie wybór pokrycia nie jest zależny tylko od tego, co się nam podoba. Na jego wybór wpływa jeszcze wiele innych czynników. Oczywiście, mowa tutaj bardziej o kwestiach wytrzymałościowych, a nie kolorach. 

Sprawa jest prosta w momencie, kiedy cała konstrukcja, zarówno domu, jak i więźby jest przeznaczona dla pokryć o wysokiej wadze. W przeciwnym wypadku wszystko jednak się komplikuje. Nie mając wzmocnionej więźby dachowej, nie wolno nam wybrać pokryć, takich jak dachówki ceramiczne czy betonowe. Materiały te sporo ważą, a zastosowanie ich na prostej konstrukcji może grozić zawaleniem. W tym wypadku warto jest zasięgnąć po materiały lekkie, takie jak blacha czy pokrycia stworzone z bitumu. Blacha jest jednak zdecydowanie popularniejszym i częściej stosowanym materiałem, a dodatkowo posiada dłuższą żywotność.

Samodzielny montaż dachu – czy to możliwe?

O ile ciężko jest poradzić sobie samemu z więźbą, o tyle samodzielny montaż pokrycia nie jest już taki trudny. Wystarczą tylko odpowiednie akcesoria dekarskie, które możemy zakupić lub wypożyczyć i śmiało można próbować swoich sił w przybijaniu pokrycia. Kładąc na dach blachę, wystarczą nam jedynie specjalne wkręty, wkrętarka oraz przyrząd do cięcia tego elastycznego materiału.

Pamiętajmy również o montażu wiatrołapów i innych obić bocznych. Im dokładniejsze obicie, tym lepsza szczelność dachu, więc potraktujmy to jako inwestycja.