Dlaczego warto wybierać narzędzia pneumatyczne?
Narzędzia i sprzęty Agnieszka Królak - 07-04-2022

Dlaczego warto wybierać narzędzia pneumatyczne?

Jeszcze nigdy narzędzia pneumatyczne nie były tak popularne, jak dzisiaj. Z czego wynika powszechność stosowania sprzętów tego typu i dlaczego warto w nie inwestować? Jakie posiadają zalety, a jakie wady? Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie w temacie sprzętu pneumatycznego do wykonywania prac warsztatowych.

Czym są narzędzia pneumatyczne?

Zacznijmy od tego, czym właściwie są tak zwane narzędzia pneumatyczne? Otóż mowa o narzędziach, które działają dzięki sile wytworzonej przez sprężone powietrze. W ich przypadku cała energia zawdzięczana jest właśnie sile powietrza, co oznacza, że są to urządzenia ekologiczne. Mamy już zatem pierwszą zaletę narzędzi tego typu.

 

Jeśli chodzi o narzędzia pneumatyczne, są wśród nich sprzęty bardzo różnego rodzaju. Można znaleźć zarówno wiertarkę i wkrętarkę, jak i młotek pneumatyczny. W zasadzie wszystkie tradycyjne narzędzia mają swoje pneumatyczne odpowiedniki.

Zalety narzędzi pneumatycznych

Nie ma wątpliwości, że sprzęt pneumatyczny ma wiele zalet. Po pierwsze urządzenia te są ekologiczne, o czym wspomniano już wcześniej. Jednak to jeszcze nei wszystko. Są one bardzo lekkie. W przypadku takich urządzeń, jak choćby wiertarki, waga jest bardzo ważna. Ciężkie wiertarki tradycyjne bardzo utrudniają pracę. Natomiast lekka wiertarka pneumatyczna zapewnia komfort, umożliwiając dłuższą pracę bez zmęczenia.

 

Ponadto narzędzia pneumatyczne często mają większą moc niż ich klasyczne odpowiedniki. Tym samym mają one po prostu zdecydowanie większe możliwości, jednocześnie nie wymagając od operatora żadnego dużego wysiłku.

Czy narzędzia pneumatyczne mają wady?

Wydaje się, że wszelkie narzędzia mają jakieś wady. Czy te pneumatyczne również? Na pewno za wadę można uznać stosunkowo wysoką cenę. Niemniej jednak niektóre sklepy oferują sprzęt pneumatyczny w całkiem przystępnych cenach. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że mowa o bardzo przydatnym i wydajnym sprzęcie. Innymi słowy, narzędzia tego typu nie są tanie, jednak niemal zawsze są absolutnie warte swojej ceny.

 

Dlaczego warto wybierać narzędzia pneumatyczne?