Własna gra planszowa – jak przygotować?
Hobby Renata Horwat - 12-08-2022

Własna gra planszowa – jak przygotować?

Gry planszowe są bardzo dobra rozrywką i świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Rodzajów gier planszowych jest bardzo dużo, a przygotowanie gry w cale nie jest takie trudne jak się wydaje. Do stworzenia takiej najprostszej wystarczy to, co każdy z nas ma w domu.

Jak stworzyć własną grę planszową?

Stworzenie własnej gry planszowej jest stosunkowo proste, gdy podejdzie się do tego tematu odpowiednio.

  1. Zacznij od wybrania motywu i fabuły. Każda, nawet najprostsza gra dla dzieci, opiera się na jakiejś historii i przygodzie.
  2. Mając już pomysł na świat i to, co chcesz przekazać czas wymyślić zasady i reguły, jakimi będzie się rządzić ta gra. W przypadku prostych planszówek dla dzieci nie powinno to być nic skomplikowanego, ale jeżeli marzy ci się coś na wzór papierowego RPG czy coś bardziej strategicznego a może typowo rozrywkowego.
  3. Przygotuj prototyp planszy, którzy możesz wykonać z jednego dużego arkusza ciężkiego papieru lub może być utworzona poprzez wycięcie i posklejanie kartonów. Na nim narysuj pole do rozgrywek, przygotuj prowizoryczne pionki np. z zakrętek i karty z zadaniami czy wskazówkami z zwykłych kartek.
  4. Testuj zasady gry wraz z przyjaciółmi lub dziećmi. Bez tej fazy nie będziesz w stanie sprawdzić, czy Twój pomysł na grę ma prawo bytu. Testowanie pozwala wyłapać błędy, nieścisłości a także luki w mechanice rozgrywki.

Własna gra planszowa – jak przygotować?

  1. Po każdych testach wprowadzaj zmiany aż do osiągniecia pożądanego efektu.
  2. Wykonaj starannie plansze do gry, pionki oraz karty. Możesz je zrobić z wykorzystaniem domowej drukarki lub zamówić gotowe produkty w drukarni. Pionki, kostki czy figurki możesz wykonać samodzielnie lub zakupić w sklepie internetowym.

Jak widać, aby stworzyć grę planszową, należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Gra powinna mieć dobrze przemyślany motyw, oryginalną rozgrywkę i jasne cele dla wszystkich graczy. Dla starszych grających czy dorosłych warto również pokusić się o dużą złożoność, aby zwycięstwo można było osiągnąć poprzez strategiczne działania, a nie tylko szczęście. Natomiast w przypadku gier dla najmłodszych warto wzorować się na tym, co lubią najbardziej i stworzyć wspólnie z nimi coś podobnego.